
Jag heter Pia Hagmar och är född 1961 i Göteborg. Sedan drygt tio år bor jag utanför Frändefors i södra Dalsland tillsammans med min man, våra tre barn, katten Elvira och hästen Magriffe.
När jag var liten var fantasin min stora tröst när jag kände mig ensam, och det gjorde jag rätt ofta. Eftersom jag tyckte om att skriva föll det sig naturligt att skriva ner en del av historierna jag fantiserade ihop.
Som sjuåring skickade jag in mitt första manuskript till ett bokförlag. Till min stora förvåning blev det inte antaget. Men redan då hade jag bestämt mig för att jag skulle bli författare. Min första bok kom ut 22 år senare och av det kan man kanske dra slutsatsen att envishet är en bra egenskap hos den som vill bli författare.
Men innan jag blev författare arbetade jag med en massa andra saker. Trädplanterare, hemsamarit, fotokopist, hästskötare, museiguide och lärarvikarie är bara en del av de jobb jag prövat på. Fast mest har jag arbetat som journalist på olika tidningar och skriver för tidningar gör jag fortfarande ibland. Jag är också programledare för skrivarprogrammet Skrivarstugan i Radio Väst.
När jag var liten längtade jag enormt mycket efter att få en egen häst. Och till slut fick jag en också, en liten grå ponny som hette Nico. Jag skrev en berättelse om hur det gick till när jag fick honom och det blev den första bok jag fick antagen ? "Sara och Misty" heter den.
Ett år senare kom en fortsättning som heter "Sommar med Misty". Det allra finaste hästarna i mina hästböcker är nästan alltid små och grå. Det bero på att jag tänker på Nico när jag skriver om dem.
Hösten ?99 kom de första fyra hästböckerna i serien om Klara. Klara kom till när jag funderade på hur det skulle ha varit om jag hade varit ensamstående med en dotter. Så man kan kanske säga att Klara är den dotter jag inte har (jag har tre söner i stället) och Klaras rätt barnsliga mamma har nog vissa drag av mig. Fast jag är inte lika ilsken som hon.
Klara är en tjej som jag tror och hoppas att många kan känna igen sig i. Hennes föräldrar är skilda och hon saknar sin pappa väldigt mycket. För att fylla tomrummet efter honom söker hon sig till ridskolan och hästarna.
Hösten 2000 kom boken "Flickan som ville bli fakir", en lättläst kapitelbok som handlar om flickan Julia. Hon har många syskon och tycker att ingen, varken i skolan eller hemma, lägger märke till henne. Men Julia är inte den som lider i tysthet, utan hon bestämmer sig för att ändra på saken. Problemet är att hon inte vet hur. Inte förrän hon på tv ser en fakir som kan slukar eld och ligga på spikmatta ? då bestämmer hon sig för att bli fakir och börjar hårdträna ?
Text: Pia Hagmar
Pias böcker
Pia Hagmar har alltid älskat hästar. Helst vill Pia vara ute i stallet och gulla med hästen - ett skimmelfärgat arabsto. "Ponnyn som är förebild till Indra, Klaras nya häst, har vi sålt. Hon är skåning nu och ska nog få föl framöver är det tänkt.
Min gamla häst är Mira, Klaras mammas häst. Den nya har inte hunnit vara med i någon bok än. Men hon lär säkert dyka upp", berättar Pia.
Om dessa vackra djur har hon skrivit många böcker där Sara och Misty är den första. Den handlar om Sara som hemskt gärna vill ha en egen häst. Lyckan är fullständig när hon får hyra Misty som hon får träna sig på en hel sommar. Bok två i denna serie heter Sommar med Misty.
Böckerna om hästälskande Klara har blivit en riktig långserie = 18 böcker 2008, och fler blir det nog. Klaras dröm är den första där Klara äntligen få börja ta ridlektioner!
Drömmen om en häst är den första boken i Tess-serien.
Flisans osynliga häst inleder Flisanserien. Där är hon 9 år gammal, känner sig ensam, utanför. Pojkarna i sexan retas och bästisen sviker henne. Då dyker Manolito upp, hästen som bara hon kan se. Den här boken kan du också lyssna på som ljudbok.
Läs också: I full galopp, Som i en dröm och Över alla hinder
Sitt enorma hästintresse till trots har Pia inte enbart skrivit hästböcker. Fakirflickan och Dalslandsdeckarna är två andra serier som hon är mamma till.
Flickan som ville bli fakir möter vi Julia som tycker att ingen bryr sig om henne. Hon måste göra något för att bli sedd. En kväll ser hon en fakir på tv. Då bestämmer hon sig, det är naturligtvis det hon ska bli!
Dalslandsdeckarna består av 8 böcker. Den sista heter Den mystiska ön.
Nyaste serien Pål & Co skriver Pia tillsammans med sin son Teo. Första boken heter Hemsk misstanke.

I

